A túzok (Otis tarda) hangja
A túzok (Otis tarda) hangja rendkívül jellegzetes, és messziről hallható. A hangok leírása, jellegzetességei, mechanizmusa, hangszínei, kontextusa és változása a következőkben foglalható össze:
Hangja mire hasonlít:
A túzok hangja leginkább egy trombitás hangjához hasonlítható, de mélyebb és erősebb. A hím túzokok nászidőszakban hallható hangja a bömbölés, mely akár 5 km távolságra is elhallatszik. A tojók hangja halkabb, és inkább kotyogáshoz hasonlít.
Hangjának jellegzetességei:
A túzok hangja mély, rezonáns és vibrátós. A hím túzokok bömbölése 2-3 másodpercig tart, és gyakran ismétlik. A tojók kotyogása rövidebb és kevésbé hangos.
Hangkeltés mechanizmusa:
A túzokok hangot a légzsákjaik és a légcsövük segítségével keltenek. A hím túzokoknak egy speciális légzsák van a mellkasukban, amely rezonátorként működik, és felerősíti a hangjukat.
Hangszínek és jelentésük:
A túzokok hangjai különböző hangszíneket is tartalmazhatnak, amelyeknek különböző jelentéseik lehetnek. A hím túzokok bömbölése a területük jelzésére, a tojók vonzására és a riválisok elriasztására szolgál. A tojók kotyogása a fiókák csalogatására és a veszély jelzésére szolgál.
Hangok és kontextus:
A túzokok hangjai különböző kontextusban hallhatóak. A hím túzokok nászidőszakban a legaktívabbak, és ekkor hallható a legtöbb bömbölés. A tojók kotyogása a fiókanevelés időszakában a leggyakoribb.
Hangok változása:
A túzokok hangjai az életkoruk, a nemük és az évszak függvényében változhatnak. A fiatal madarak hangja még nem olyan fejlett, mint a felnőtteké. A hím túzokok bömbölése a nászidőszakban a leghangosabb és legvibráltosabb.
A túzokok hangjai fontos szerepet játszanak a madarak kommunikációjában. A hangok segítségével jelzik a területüket, vonzzák a tojókat, riasztják a riválisokat, és gondoskodnak a fiókáikról.
A túzokok hangjai a puszták hangjaihoz tartoznak, és fontos szerepet játszanak a táj hangulatában. A túzokok megóvása nemcsak a madárfaj fennmaradását, de a puszták hangulatának megőrzését is jelenti.
Hang: Lars Lachmann xeno-canto
Érdekességek a túzokról (Otis tarda)
- Európa legnagyobb testű röpképes madara. A hím túzok akár 15-20 kg súlyú is lehet, és szárnyfesztávolsága elérheti a 2,5 métert.
- Magyarország nemzeti madara. A túzok a magyar puszták jellegzetes madara, és fontos szerepet játszik az ökoszisztémában.
- Fokozottan védett madárfaj. A túzok állománya az elmúlt évtizedekben jelentősen csökkent, ezért a fajra a legszigorúbb védelmi intézkedések vonatkoznak.
- Mindenevő madár. A túzok táplálékát növények és állatok is alkotják.
- Kiváló rejtőzködő. A túzok tollazata barna színű, ami segít neki elrejtőzni a ragadozók elől.
- Násztáncot járnak. A hím túzokok nászidőszakban násztáncot járnak, hogy felkeltsék a tojók figyelmét.
- 2-3 tojást rak. A tojó túzok 2-3 tojást rak, melyeken 25-28 napig kotlik.
- A fiókák fészekhagyók. A túzokfiókák aprók, barna színűek és fekete foltokkal tarkítottak. Már néhány óra múlva képesek követni a tojót.
- Fontos szerepet játszanak a puszták ökoszisztémájában. A túzokok segítenek a rovarok és a kis rágcsálók állományának szabályozásában.
Tények röviden:
- Súly: 15-20 kg (hím), 5-10 kg (tojó)
- Szárnyfesztávolság: 2-2,5 méter
- Testhossz: 90-105 cm
- Tojásszám: 2-3
- Kotlási idő: 25-28 nap
- Fiókanevelés: 2-3 hónap
- Táplálék: növények, állatok
- Élőhely: nyílt puszták, legelők
- Védelmi státusz: fokozottan védett
A túzok egy gyönyörű és egyedülálló madárfaj, melynek megóvása az ember felelőssége.
MADARAK KATEGÓRIÁI:
- Dögevő madarak
- Énekesmadarak
- Erdei madarak
- Fakopácsok
- Halevő madarak
- Kerti madarak
- Költöző madarak
- Madarak
- Madárhangok
- Magevő madarak
- Mezei madarak
- Mindenevő madarak
- Nádi madarak
- Növényevő madarak
- Ragadozó madarak
- Rovarevő madarak
- Tavi madarak
- Tengeri madarak
- Városi madarak
- Vizi madarak
Fotók: Pixabay, Vistacreate